Powrót do sezonu. Jak zadbać o rower na wiosnę?

Dla najbardziej zagorzałych rowerzystów sezon może trwać nawet cały rok. Wielu entuzjastów dwóch kółek czeka jednak na nadejście wiosny. Cieplejsze dni, lepsze warunki na drogach, chęć poprawy kondycji fizycznej – to wszystko działa motywująco, aby przesiąść się z samochodu na rower. Zanim jednak ruszysz w pierwszą trasę, powinieneś przygotować swój rower do sezonu. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.

CZYSZCZENIE

Po długiej przerwie każdy rower wymaga przeglądu i starannego oczyszczenia – zwłaszcza, jeśli kilka miesięcy temu nie zadbałeś o odpowiednią konserwację i zabezpieczenie roweru na zimę.

Zanim przystąpisz do czyszczenia roweru, zdejmij wszystkie akcesoria takie jak lampki rowerowe, dzwonek czy koszyk i delikatnie przetrzyj je ściereczką.

Zanieczyszczenia i zalegający kurz możesz usunąć, używając gąbki lub szmatki i specjalnych środków do czyszczenia rowerów. Możesz też zastosować ciepłą wodę z delikatnym detergentem. Do usunięcia brudu z pedałów, łańcucha i kół zębatych zastosuj szczotkę. Następnie spłucz rower czystą wodą, zaczynając od góry i kierując strumień w dół. Po umyciu roweru pamiętaj, aby osuszyć go przy użyciu ręcznika lub ściereczki. Zwróć szczególną uwagę na metalowe części, które są najbardziej narażone na korozję.

Jeśli nie masz warunków, aby samodzielnie wyczyścić swój rower lub po prostu chcesz zaoszczędzić czas, możesz skorzystać usługi mycia roweru w naszym serwisie.

SMAROWANIE

Po umyciu i osuszeniu roweru czas na smarowanie łańcucha. To bardzo ważny krok, dzięki któremu unikniesz uciążliwego skrzypienia i zabezpieczysz ten istotny element przed działaniem czynników zewnętrznych. Krople specjalnej oliwy nakładaj na każde z ogniw tak, aby dokładnie pokryły całą wewnętrzną powierzchnię łańcucha i wniknęły w trudno dostępne miejsca. Na koniec delikatnie przetrzyj łańcuch suchą ściereczką lub papierowym ręcznikiem, aby usunąć nadmiar smaru.

Przygotowując rower, smar warto nałożyć również inne elementy takie jak piasty, suport, hamulce, pedały czy mechanizm przerzutek.

SPRAWDZANIE OPON

Sprawne ogumienie jest niezwykle ważne dla poprawy jakości jazdy, dlatego przed wyruszeniem w trasę zawsze kontroluj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia opony oraz obręczy, z kolei zbyt wysokie może spowodować, że opony będą mniej stabilne i stracą przyczepność. Za mocno napompowane koło spowoduje również, że wszelkie nierówności terenu będą mocniej wyczuwalne. Informacje o zalecanym ciśnieniu powietrza powinny znajdować się na bocznej ściance opony, a także w książeczce serwisowej. W celu uzyskania dokładnych wyników, warto wyposażyć się w manometr.

Kolejnym krokiem powinna być ocena bieżnika, czyli części opony, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Sprawdź, czy nie ma przetarć, odkształceń czy pęknięć. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczne będzie rozważenie wymiany opony.

KONTROLA HAMULCÓW, LINEK I PANCERZY

Sprawne hamulce to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przed rozpoczęciem sezonu sprawdź, czy układ hamulcowy jest w pełni sprawny. W tym celu naciśnij klamkę hamulca i przyjrzyj się, czy oba klocki hamulcowe dotykają obręczy koła równomiernie i bez opóźnień.  Sprawdź również, czy podczas hamowania nie występują żadne drgania czy niepokojące dźwięki takie jak pisk, skrzypienie, stukanie lub trzaski. 

W tym miejscu niezbędne jest także sprawdzenie linek i pancerzy, które łączą manetki z mechanizmami przerzutek oraz hamulców. Napięcie linki hamulcowej w rowerze powinno być odpowiednio ustawione, aby zapewnić skuteczne hamowanie i jednocześnie nie powodować nadmiernego zużycia klocków hamulcowych. Jeśli tylko zauważysz uszkodzenie lub warstwę rdzy, zużyte linki powinny ustąpić miejsca nowym.

REGULACJA ŚWIATEŁ

Przypomnijmy, że do podstawowego wyposażenia roweru zalicza się sprawne oświetlenie przednie i tylne, działające w godzinach zmierzchu, w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności. Po zimowej przerwie upewnij się, że baterie w Twoich lampkach rowerowych są nadal sprawne, a w razie konieczności – wymień je na nowe.  W przypadku oświetlenia zasilanego akumulatorem należy sprawdzić, czy jest on naładowany i gotowy do użycia.

Zanim siądziesz na rower, skontroluj, czy kable i złącza lampek są dobrze połączone i sprawdź, czy podczas zimy nie uległy uszkodzeniu lub korozji. W ten sposób zabezpieczysz się przed przerwami w zasilaniu oświetlenia.

ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANY ROWER NA WIOSNĘ

Twój rower jest już prawie gotowy na kolejny sezon! Na koniec przetestuj, czy pojazd jest dobrze wyregulowany i dopasowany do Twojego wzrostu. Sprawdź również, czy pedały, kierownica i siodełko są stabilne i nie wymagają regulacji lub wymiany. Nie zapomnij również o sygnale dźwiękowym i sprawdź, czy dzwonek do roweru nadal jest sprawny po zimie.

Pamiętaj, że regularny przegląd i konserwacja roweru są kluczowe dla jego długiej żywotności, a także dla bezpieczeństwa Twojej jazdy. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu roweru do sezonu, skontaktuj się z nami, a dobierzemy idealne rozwiązania.